Risk Analizi Değerlendirmesi Nedir?

Risk Analizi Değerlendirmesi Nedir?

En tehlikesiz görülen işyeri bile çalışanlar açısından az da olsa bazı riskler barındırır. İşte bu riskleri önceden belirlemek için gerçekleştirilen risk analizi değerlendirmesi nedir? İşletmeye ne kazandırır? Veya yapılmadığında neler olabilir? Gibi soruların yanıtlarını arayacağımız yazımızı lütfen dikkatlice okuyunuz. Çünkü hiç hesap edemediğiniz bir tehlike hemen yanı başınızda duruyor olabilir. Ülkemizde kriterlerinin iş sağlığı ve güvenliği yasası ile belirlendiği risk analizi uygulaması aslında kolay ve pratik bir sistemdir. Dolayısıyla işletmeler açısından bu kadar hassas bir öneme sahip olduğu halde bu çalışmanın yerine getirilmemesi vahim sonuçların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Risk Analiz Raporu Çalışma Sonrasında Ortaya Çıkıyor

İşletme sahiplerinin neredeyse tamamı yaptıkları iş konusunda uzman olduklarını düşünürler. İşte bu noktada işletme açısından tehlike çanları çalmaya başlar. Çünkü birçok işletme sahibi bilimsel anlamda ve yasaların öngördüğü şekilde ortaya çıkarılan bu çalışma sonrasında işletmesinde kendisini ve çalışanlarını bekleyen risklerin farkına varırlar. Üstelik kendi konseptlerinde uzun yıllara dayalı bilgi birikimi ve tecrübesine rağmen risk analiz değerlendirmesi sonrası düzenlenen raporda yer alan tehlikeleri gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemezler. Bunun nedeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının almış oldukları eğitim gereği mevcut iş yerinde oluşabilecek her türlü riske yönelik çalışmalar yapmasıdır.  Şimdi dilerseniz risk analizi değerlendirmesinde hangi aşamalar söz konusu? Bunlara bakalım;

  • İşyerinde olası risklerin bir sınıflandırmaya tabi tutulması
  • Tehlike sınıflandırması sonrasında mevcut risklerin tespit edilmesi
  • Tespit edilen risk faktörlerinin derecelendirilmesi
  • Risklerin uluslararası standartlarda kabul edilebilir sınırlara çekilmesi

Olarak sıralanabilir. Sonuç itibariyle işletme gelecekte karşılaşabileceği tüm tehlikeleri risk analizi yaparak ve daha da önemlisi bu çalışmayı belgeleyerek bir bakıma yasal kuruluşlara karşı görevini yerine getirmiş olur. Lütfen başta  risk analizi değerlendirmesi  olmak tehlikeli madde taşıma belgesi, patlamadan korunma dokümanı ve her biri hayati öneme sahip diğer tüm konularda merak ettiklerinizi bu alanda sizlere profesyonel hizmetler sağlayan firmamıza iletmekten çekinmeyiniz. Çünkü akılda tutularak yanıtı aranmamış soruların iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlediği görülmemiştir. Başarılı ve sağlıklı çalışmalar diliyoruz.

#riskAnaliziDeğerlendirmesiNedir #riskAnaliziDeğerlendirmesi #riskAnalizi #riskAnaliziNedir #risk #analiz #osgb