Osgb Firmaları Hangi Hizmetleri Sunar?

Osgb Firmaları Hangi Hizmetleri Sunar?

Üretimden tüketime uzanan zincirin hiç kuşkusuz en önemli halkası çalışanlardır. Çalışma yaşamına getirilen disiplin içerisinde son derece önemli görevleri bulunan osgb firmaları, başta çalışanlar olmak üzere o işyerinde sürekli olarak bulunan herkesi ilgilendiren bir çalışma konsepti içerisinde yer alırlar. Dilerseniz bu noktada öncelikle osgb kavramını açıklayalım, daha sonra diğer detaylara geçelim. Tam adı Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olan bu çalışma aslında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun bir parçasıdır. Bu kanun hükümlerine göre, bir tane bile işçinin çalışması işletmenin iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine tabi olması anlamına geliyor.

Osgb Kriterleri İşletme Sahibi ve Çalışanların Korunmasını Amaçlıyor

Dünyanın pek çok ülkesinde farklı tanımlamaları bulunsa da OSGB kriterlerinin uygulamadaki ortak hedefi çalışanları iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı korumaktır. Her yıl çalışma ortamlarında milyonlarca işçinin hayatını kaybettiği veya sakat kaldığı düşünüldüğünde zorunlu tedbirler kapsamında olması gayet doğal olan bu yasal düzenlemeler çalışma yaşamının sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlar. Tabii bu çalışma öncesinde (SGK Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından işletmenin tehlike sınırlandırılmasının belirlenmiş olması gerektiğini hemen hatırlatalım. Az Tehlikeli, Tehlikeli ve son olarak Çok Tehlikeli statüde yer alan bu işletmeler her biri farklı kategorilere ayrılarak yasaya uygun hareket tarzını bireysel olarak kendisi geliştirmek zorunda.

OSGB (ortak Sağlık Güvenlik birimi) Kimlerden Oluşur?

Her işletme kendi yapısı içerisinde bir ekip kurarak yasanın tarif ettiği çalışmaların yapılmasına olanak sağlamak zorundadır. İşte bu ekip aslında OSGB yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimidir. Peki, Ortak Sağlık Güvenlik birimi kimlerden oluşuyor? Hemen aktaralım. Yasaya göre işveren veya onun yetkilendirdiği temsilcisi, çalışanlar arasından bir temsilci (İşyerindeki riskleri analiz edebilecek başka çalışanlarda birime katılabiliyor), iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden oluşan birim artık görev yapmaya hazırdır. Elbette yapılan bu çalışmaya OSGB firmalarının katkısı sadece İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı ile sınırlı değildir. Aynı zamanda Danışmanlık ve Rehberlik hizmetleri sağlayan OSGB kuruluşları İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri, Acil Durum Eylem Planı ve Risk Analizi gibi daha birçok hizmeti bir arada sunarlar. Lütfen aklınıza takılan soruları web sayfamızda yer alan telefon numaraları veya eposta adresimiz üzerinden bizlere ulaştırınız. Esenlikler diliyoruz

#OSGBfirmaları #işsağlığıvegüvenliğieğitimi #acildurumeylemplanı #apakosgb