Okul Sağlığı Hizmetleri Nedir?

Okul Sağlığı Hizmetleri Nedir?

İnsanların toplu şekilde yaşadıkları tüm alanlar aynı zamanda mikrop ve bakteriler için çok hızlı yayılma bölgeleridir. Bunun önlenmesi için şekillendirilen okul sağlık hizmetleri nedir? Hangi hizmetler veriliyor? Gibi sorular elbette en fazla merak edilen konuların başında yer alıyor. Çünkü ortaya çıkabilecek salgın bir hastalık tüm eğitim ve öğretimi sekteye uğratabilir, hatta okulun geçici süreyle faaliyetlerinin durmasına bile neden olabilir. >Dolayısıyla toplum sağlığı korunmak isteniyorsa öncelikle okullarda çocukların korunması ile işe başlanmalıdır. Peki, bu alanda hizmetler sunan kuruluşumuz okullarımızda sağlık açısından neyi hedefliyor? Dilerseniz kısaca buna değinelim

  • Öncelikle erken tanı tüm rahatsızlıklarda tedavi açısından büyük avantaj sağlıyor. Dolayısıyla yapılacak taramalarda çocukta bulunan bir rahatsızlık fark edilerek önlem alınması için gerekli yerlere yönlendirilebilir.
  • Bu hizmetler sayesinde koruyucu önlemler alınmasına imkân tanınmış olur
  • Çocukta işitme veya görme sorunları yine bu taramalarda ortaya çıkar
  • Düzenli aralıklarla sağlık taraması yapılan okullarda bulaşıcı hastalık görülme riski son derece düşüktür. Üstelik böyle bir durumda hastalığın yayılması da önlenir.

Görüldüğü üzere her biri birbirinden önemli yararları bulunan okul sağlığı hizmetleri gelecekte yaşanması muhtemel pek çok olumsuzluğun önüne geçiyor.

Okul Sağlık Taraması Bugüne Kadar Birçok Hastalığın Yayılmasını Önledi

Öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşumuzun sağlamış olduğu okul sağlık taraması hizmetleri sayesinde bugüne kadar pek çok hastalığı önceden tespit ederek yayılmasını önlemiş olmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu ifade edelim. Aynı zamanda işletmelere yönelik olarak işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı temin eden kuruluşumuz bu alanda ortaya çıkan ihtiyaçları profesyonel düzeyde karşıladığını da anti parantez belirtmek istiyoruz. Bunun yanı sıra yaş grubu ne olursa olsun öğrencilerin genel sağlık durumlarının takip edilmesi, okul reviri kurulumu (talep edilmesi durumunda), okul yönetimi ile belirlenecek zaman periyodunda doktor ve hemşire gibi nitelikli personel vasıtasıyla kontrollerin gerçekleştirilmesi ve çocukların sağlık sorunları hakkında veli bilgilendirmeleri hizmet alanlarımız içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca madde bağımlılığına yönelik şüpheli durumların tespiti ve gözlenmesi gibi hayati öneme sahip hizmetler yine firmamız tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Lütfen okul sağlığı hizmetleri ile ilgili olarak sormak istediklerinizi web sayfamızda bulunan telefon numaraları üzerinden bizlere aktarınız. Sizleri cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız.