Mobil Sağlık Hizmetleri Nedir?

Mobil Sağlık Hizmetleri Nedir?

Özellikle çalışma koşullarında ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleri artık dönemsel olarak iş yerlerinde taramalar yapabiliyor. Bu bağlamda mobil sağlık hizmetleri nedir, nasıl uygulanır veya işletmelere ne gibi avantajlar sağlar tarzında soruların? Yanıtlarını arayacağımız yazımız tam da konuyla ilgilenenlere göre. Bilindiği gibi ülkemizde halen yürürlükte bulunan yasalar uyarınca mobil sağlık hizmetlerini işletmelere sunan firmaların sadece bulundukları ilde faaliyet gösteren il sağlık müdürlükleri tarafından yetkilendirilmiş OSGB kuruluşları olması gerekiyor. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasası çerçevesinde yetkilendirilmiş bu kuruluşlar işletmelerde sağlık taramaları yaparak çalışan sağlığının korunması anlamında çok önemli hizmetler yürütürler. Elbette aynı yasanın işverene yüklemiş olduğu sorumluluk bağlamından çalışanlarını her türlü mesleki hastalıktan korunmasını hedefleyen bu hizmetler, ancak kendi alanında yetkilendirilmiş profesyonel bir kuruluş tarafından yerine getirilebilmektedir.

Mobil Sağlık Hizmetleri Sunuyoruz

Özel donanım ve uzman personel gerektiren mobil sağlık hizmetlerini kuruluşumuzdan alabileceğinizi biliyor muydunuz? Uzun yıllara yayılan bilgi birikimi, deneyimi ve gerekli yetkilendirmeleri alınmış firmamız bu alanda ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetleri profesyonel ölçülerde karşılamaktadır. Bu hatırlatmanın ardından sizlere hangi hizmetleri sunduğumuz ile ilgili olarak kısaca bilgiler aktaralım.

 1. Çalışanların işe ilk girişleri
 2. İş değişiklikleri
 3. Meslek hastalığı veya iş kazası nedeniyle verilen ara sonrasında işe başlama
 4. Çalışanın işten uzaklaşması ve sonrasında tekrar işe dönüşlerinde
 5. İşin devamı süresince periyodik olarak sağlık kontrolleri  (işyerinin tehlike sınıflandırması ve işletmenin niteliğine göre yasaların tarif ettiği şekilde gerçekleştirilen belirli zaman aralıklarında gerçekleşen sağlık muayeneleri)

Firmamız tarafından sizlere sunulan mobil sağlık hizmetlerinin genel hatları olarak sıralanabilir. Yine bu kapsamda;

 1. Biyokimya tahlilleri
 2. Odyometri (işitme sorunlarına yönelik olarak)
 3. Solunum fonksiyon testleri
 4. Toksikoloji tahlilleri
 5. Göz fonksiyon testi
 6. İş güvenliği bağlamında gerçekleştirilen ortam ölçümleri
 7. Radyoloji çekimleri ( röntgen vs)

Gibi diğer devam hizmetleri yine bu periyodik kontroller sırasında gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra mobil sağlık hizmetleri sırasında elde edilen bulguların gerekli incelemesinin yapılarak analiz sonuçlarının iki nüsha halinde rapor şeklinde sunulduğunu anti parantez belirtmiş olalım. Bunlardan biri işletmeye diğeri ise işyeri hekimine sunularak dosyalanması sağlanmaktadır. Lütfen hizmetlerimiz ile ilgili olarak sormak istediklerinizi web sayfamızda yer alan telefon numaraları üzerinden bizlere aktarınız. Sağlıklı üretimler diliyoruz.

#mobilsağlıkhizmetlerinedir #mobilsağlıkhizmeti #mobilsağlıkaracı #mobilhizmetleri #apakOSGB