Kişisel Verilerin Korunması Yönetmeliği

Kişisel Verilerin Korunması Yönetmeliği

Kişisel verilerin korunması yönetmeliği 2016 yılının Nisan ayında yayınlanan bir kanunla resmileştirilmiş olup, özel hayatın gizliliği de dahil olmak üzere temel hak ve özgürlükleri korumak amacıyla toplumun uyması gereken kurallar arasına dahil edilmiştir. İnsan yaşamının başlamasından itibaren büyük önem taşıyan kişisel verilerin korunması, günümüzde gittikçe zorlaşmakta ve teknolojinin insan yaşamına olan etkisi sebebiyle de yeni tedbirlerin alınması gereğini zorunlu kılmaktadır. Teknolojinin sayısız faydaları olmasına rağmen kişisel verilere ulaşım kolaylığı sağlaması bireyleri yeni tehditlerle karşı karşıya bırakmaktadır.

Kişisel verilerin korunması yönetmeliği sayesinde önemli cezai yaptırımlar söz konusu olsa da, birçok kişi ve kurum verilerin başka şahıslar tarafından kullanılabiliyor olmasından dolayı önemli mağduriyetlerle yüz yüze gelmektedir. Çıkarılan yasa maddesi gereği kanuna uymayanlara uygulanan 5 bin TL ile 1 milyon TL arasındaki para cezaları caydırıcı nitelikte olmakla beraber, kişi ve kurumların bilgi gizliliğini sağlamak adına yapması gerekenleri de yok saymamak gerekiyor. Kanun gereği erişim izni olmayan bilgileri alıp kullanmak, değiştirmek, başkalarına devretmek hukuken suç kapsamında görülerek kanuna aykırı hareket edenler 1 ila 4 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılıyor.

Kişisel verilerin korunması yönetmeliği kanuna uymayan kişi ve kurumlara gerek para cezası gerekse hapis cezası vermesinin yanı sıra, kişi ve kuruluşlara da kişisel verilerinin etkin şekilde korunması için önlem alma zorunluluğu getiriyor. Bu noktada yönetmelik esaslarına uygun olarak tüm özel bilgilerin korunmasına yönelik önlemlerin alınabilmesi için profesyonel destek alma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Profesyonel eğitim kadrosu ile şahsi verilerin korunması hakkında danışmanlık hizmetleri veren Apak OSGB, bilgi gizliliğine dair sorunların tümüne ait önemli tespitlerle hak ihlallerini oluşmadan önlemenin yollarını gösteriyor.

Kişisel verilerin korunması yönetmeliği hakkında verilen eğitimlerde bilgilerin neden korunması gerektiği ile başlayan süreçte,

  • Kişisel verilerin nasıl korunabileceği,
  • Hangi tür bilgilerin kişisel veri tanımına girdiğinin tanımlanması,
  • Verilerin ne şekilde toplanabileceği, nasıl saklanacağının belirlenmesi,
  • Bilgilerin ne kadar süre tutulması ve ne şekilde imha edilmesi gerektiği,
  • Kurumların bilgi işlem yapılarının denetlenerek iyileştirmeleri

Apak OSGB bağlı uzman eğitimciler tarafından verilen kurslarla katılımcılara kişisel verilerin korunması hakkında önemli katkılar sağlanmaktadır. Böylece kişisel veriler güvende tutularak yaşanabilecek mağduriyetlere karşı tedbirler alınabilmektedir.

#kişiselVerilerinKorunmasıYönetmeliği #kişiselVeriNedir #izmirOsgbFirmaları #osgbHizmetleri #apakOsgb